UDRUGA REGIONALNI ETNO CENTAR
etno ŠOKADIJA Osijek
Brojač posjeta
156519
Informacije:
  • Adresa:
    Šokačka 1, 31 000 Osijek
  • Kontakt tel.:
    031/ 505 - 801,098 / 167 30 75
  • Fax:
    031/ 208 - 282
TagList
Blog - lipanj 2010
ponedjeljak, lipanj 21, 2010

IZOŽBA PREDAJNO RUHO
BARANJSKIH HRVATA IZ FUNDUSA
ETNOLOŠKOG MUZEJA SPLIT



Datum:
2. srpanj 2010
Vrijeme:
12:00 - 15:00
Lokacija:
Đakovo, Muzej Đakovštine


Opis
Etnografski muzej Split od svog osnutka 1910. godine svojim povremenim izložbama i stalnim postavima najčešće je obrađivao i prezentirao teme koje se tiču Dalmacije, što je i logično obzirom na njegovu regionalnu orijentaciju. Međutim, u njegovim čuvaonicama pohranjena je i etnografska građa s ostalih područja Hrvatske i šire.

Činjenicu da EMS posjeduje ovaj vrijedni materijal možemo zahvaliti afinitetima prvih sakupljača-muzealaca, koji su do sredine prošlog stoljeća intezivno sakupljali predmete narodne baštine, odabirući ih prema estetskom i umjetničkom kriteriju, bez preferiranja pojedinih područja.
S područja panonske Hrvatske tako su nabavljeni brojni reprezentativni predmeti iz prve polovine 20. st., od kojih lokalitetima podunavske Baranje pripada 50-ak odjevnih i ukrasnih predmeta, predstavljenih na ovoj izložbi.

Dio baranjskih eksponata je dar splitske Banovinske poslovnice iz 1941. godine, odnosno rukotvorske radionice za izradu tekstilnih predmeta i unaprjeđenje narodnog tkanja i veza kao kućne industrije, koju je osnovao utemeljitelj EMS-a, ing. Kamilo Tončić. Drugi dio dospio je u Muzej 1955. god. prema narudžbi gđe Aide Koludrović, tadašnje ravnateljice Muzeja. Vlasnice nošnji bile su Jela Oršolić i Pavlija Mihaljev iz Draža, sela u podunavskoj Baranji. Nakon toga ova zbirka se više nije popunjavala.

Iako Baranja obuhvaća relativno malen prostor, nošnja ovoga kraja ne čini jedinstvenu cjelinu, nego se dijeli na dva osnovna oblika: podunavski i podravski. Tako podunavski tip nošnje nalazimo u selima Dražu, Gajiću, Topolju, Duboševici i Podolju, a podravski u Luču, Branjinu Vrhu, Šumarini, Baranjskom Petrovom Selu i Torjancima. Podjela na skupine temelji se na zajedničkim značajkama ruha, dok su nazive skupine dobile prema geografskom položaju naseobina.
Baranjska nošnja načelno nosi karakteristike panonskoga etnografskog područja te je kao i sve nošnje istočnoga nizinskog dijela Hrvatske prepoznatljiva po primarnoj i obilnoj upotrebi platna biljnoga podrijetla u izradi ruha, te po svojem bogatstvu ručnog rada u vezu i tkanju, skladnih boja i motiva.

Tijekom Domovinskoga rata stradali su muzeji kao riznice baštine, propalo je puno materijala s područja ratom opustošene Baranje, pa smo ponosni i sretni što je naš Muzej baštinik ovoga kulturnog dobra. Vrijednost je tim veća što znamo da nošnja više nije u aktivnoj uporabi i da se svaki sačuvani primjerak pomno čuva, bilo u muzejima kao izložak, bilo u privatnom posjedu.
Osobita nam je čast po prvi put sudjelovati na jednoj od najvećih manifestacija ove vrste u Hrvatskoj, 44. Đakovačkim vezovima, sa željom za daljnjom međumuzejskom suradnjom, kako bi pokazali svo bogatstvo hrvatske tradicijske baštine.

Maja Alujević, dipl. etnologinja
etnocentar @ 12:23 |Komentiraj | Komentari: 1 | Prikaži komentare
utorak, lipanj 15, 2010
Vrijeme početka:
19. lipanj 2010 u 18:30
Vrijeme završetka:
4. srpanj 2010 u 2:30
Lokacija:
ĐAKOVO





GRAD ĐAKOVO – TURISTIČKA ZAJEDINICA GRADA ĐAKOVA

PROGRAM 44. ĐAKOVAČKIH VEZOVA
19.lipnja – 04. srpnja 2010.g.

Generalni sponzor: Osječko pivo

19.6.subota

18,30 – Otvaranje 23. Bonavite - Trnava
19,00 – Kulturno umjetnički program - Trnava
20,00 – Bonavita – dodjela nagrada i priznanja ocijenjenim vinima i kulturno
umjetnički program - Trnava
21,30 - Večera i izvlačenje tombole i koncert tamburaškog sastava
«Slavonski san» - Trnava

23.6. srijeda

10,00 - Manifestacija ĐAKOVAČKI REZOVI – Organizatori: Grad Đakovo i
Rezovi
10,00 – Radionica – žongliranje, radionica – usna harmonika – Mali park
16,00 – Prva projekcija – ''SRCE SLAVONIJE'' - ETNO FILM FESTIVALA –
Organizator: Foto kino klub – Đakovo – Hrvatski dom
18,00 – Otvaranje ETNO FILM FESTIVALA ''SRCE SLAVONIJE'' - Organizator:
Foto kino klub - Đakovo – Hrvatski dom
19,00 - Predstavljanje filma CRNCI i projekcija – Hrvatski dom
21,00 – Glazbeni program: SANJA ŽIVKOVIĆ I TS SRCE SLAVONIJE,
TS KUD-a ''ŠOKADIJA''
BUDROVCI– Vezovski šator

24.6. četvrtak

10,00 - Manifestacija ĐAKOVAČKI REZOVI
10,00 – 19,00 – Radionica i postavljanje eksponata – Nikola Faller mag. kiparstva –
Udruga '' Slama'' – Mali park
14,00 – 16,00 – Svirke, štandovi – Korzo
17,00 – Druga projekcija – ''SRCE SLAVONIJE'' - ETNO FILM FESTIVALA –
Organizator: Foto kino klub - Đakovo – Hrvatski dom
19,00 – Predstavljanje filma KENJAC i projekcija – Hrvatski dom
21,00 – Glazbeni program – NENO BELAN – Vezovski šator


25.6. petak

09,00 - Manifestacija ĐAKOVAČKI REZOVI
09,00 – 11,00 - Prezentacija lončarstva – Danijel Astaloš, Baranja – Mali park
16,00 – Treća projekcija – ''SRCE SLAVONIJE'' - ETNO FILM FESTIVALA –
Organizator: Foto kino klub - Đakovo – Hrvatski dom
18,00 – Četvrta projekcija – ''SRCE SLAVONIJE'' - ETNO FILM FESTIVALA –
Organizator: Foto kino klub - Đakovo – Hrvatski dom
20,00 – Dodjela nagrada – ''SRCE SLAVONIJE'' – EFF- Hrvatski dom
21,00 – Glazbeni program – TS INAT SLAVONSKI
NAJBOLJI HRVATSKI TAMBURAŠI – Vezovski
šator

26.6. subota

09,00 – Izložbeno – obrtnički sajam Đakovo – Korzo
10,00 – Memorijal Zlatka Kneževića – Teniski klub Đakovo
19,00 – Glazbeni program – Đakovo gori 9 – Vezovski šator
(DISTORZIJA MOZGA, FITILJ, ANAL MANDICA, PROPAST BIJELOG
DUGMETA, VOODOO FEET, BIFIDUS ESSENSIS)
Grupa VATRA

27.6. nedjelja

10,00 – Memorijal Zlatka Kneževića – Teniski klub Đakovo
16,00 - Mali vezovi– povorka kreće ispred Male crkve
17,00 – 18,30 Mali vezovi – nastup skupina – Strossmayerov park
19,00 – Gastrofest – Lovački gulaš i lovačka jela – Lovački savez Osječko-baranjske
županije, Lovni ured Đakovo – Vezovski šator
22,00 - Glazbeni program – LUKA NIŽETIĆ – Vezovski šator


28.6. ponedjeljak

10,00 – Memorijal Zlatka Kneževića – Teniski klub Đakovo
18,00 - 13. Đakovački susreti hrvatskih književnih kritičara
– Mala vijećnica Gradskog poglavarstva
19,30 – Gastrofest – «Što su jeli i pili naši stari» - Udruga ''Slavonka''
Osijek, Podružnica Đakovo, Udruga «Šokadija»Babina Greda i Udruga ''Bela sela''
Harkanovci
- III. Državno i VI. Regionalno edukacijsko natjecanje u kvaliteti «Prirodne
domaće kruškovače» i «Viljemovke» - podjela priznanja - Vezovski šator
- X. Lokalno natjecanje u kvaliteti 'Slavonske šljivovice' - Vezovski šator
- Izložba prehrambenih proizvoda i pića
- Predstavljanje knjige – '' Proizvodnja domaće rakije od voćnog ili grožđanog
šećera '' Ivana Balena – Vezovski šator
21,00 – Glazbeni program: TS SLAVONSKA DUŠA, TS IZVOR - Vezovski šator


29.6. utorak

10,00 – 13.Đakovački susreti hrvatskih književnih kritičara – Gradska knjižnica i čitaonica
19,00 – Izložba fotografija konja lipicanaca pod nazivom ''Slavonija u oku''
- autorica Silvija Butković – predvorje Hrvatskog doma
19,30 – Gastrofest – fišijada – Vezovski šator
21,00 - Glazbeni program – DYACO – Vezovski šator

30.6. srijeda

19,00 Gastrofest – Đakovački čobanac – Vezovski šator
21,00 – Doček pola Nove godine:
Predgrupa: VOX
MIROSLAV ŠKORO – Vezovski šator

01.7. četvrtak

10,00 - Seminar tradicijskog češljanja i zlatoveza – prostorije KUD-a SKLAD Đakovo
19,00 – Gastrofest – kulenijada – Vezovski šator
20,30 - Gastro fest - Dodjela pehara i medalja - Vezovski šator
21,00 - Glazbeni program – TS SLAVONIJA BAND - Vezovski šator

02.7. petak

10,00 – Konjička natjecanja – Dvoprežni Croatia cup za seniore i državno juniorsko
dvoprežno prvenstvo - Hipodrom
11,00 Izložba- Etnografski muzej Split ‘’Predajno ruho baranjskih Hrvata iz
fundusa Etnografskog muzeja Split’’ – Muzej Đakovštine Đakovo
18,00 Pučko crkveno pjevanje – Samostan sestara Sv. Križa
20,00 Folklorni program – KUD ‘’ŠUMARI’’ VINKOVCI - Strossmayerov trg ispred katedrale
21,00 Svečano otvaranje 44. Đakovačkih vezova - Strossmayerov trg ispred katedrale
Program “ DOK JE ZADRUŽNI ŽIVOT CVAO... ”
Scenarij: Mirko Ćurić, prof.
Nastupaju glumci: Darko Milas (DK Gavella Zagreb), Sandra Lončarić-Tankosić,
Vjekoslav Janković, Tatjana Bertok-Zupković, Miroslav Čabraja, Anita Schmidt
(HNK Osijek), Drago Kakaš, Jasenko Ivanetić (Đakovo)
Izvođači: Vera Svoboda, Kićo Slabinac, Najbolji hrvatski tamburaši, Slavonske lole,
TS Đerdani, TS Prijatelji, TS Zvona, TS Izvor, Klapa Slavonica,
MPS KUD-a ’’Tena’’ Bećarine, ŽVS Đakovčanke
KUD-ovi: KUD "Tena", KUD "Šokadija" Budrovci
22,30 Glazbeni program – TS ĐERDANI, TS SLAVONSKE LOLE - Vezovski
šator


03.7. subota

09,00 - Foto i filmska kolonija – Organizator: Foto kino klub-Đakovo (kolonija traje
do kraja Vezova)
10,00 Radionica – Tradicijske tekstilne vještine Slavonije i Baranje (tkanje, vez,
raspljet, pripljet, čipčanje i pravljenje rojti) – Muzej
Đakovštine Đakovo
11,00 - Izložba slika – STJEPAN JOZIĆ, akademski slikar - Spomen Muzej
J.J.Strossmayera
15,00 Konjička natjecanja – Preponske utakmice (bodovanje za Croatia cup)
- Hipodrom
17,00 Koncert gudačkog kvarteta ‚’’Cadenza’’, mezzosopranistica Katja Markotić –
Katedrala bazilika Sv. Petra
19,30 Đakovština u pjesmi i plesu - Pozornica u Strossmayerovom parku
21,00 Nastup gostujućih skupina - Pozornica u Strossmayerovom parku
22,00 Glazbeni program – KIĆO SLABINAC I SLAVONSKI
DUKATI - Vezovski šator



04.7. nedjelja

08,30 Svečana povorka sudionika ulicama Đakova - Od Malog parka do
Strossmayerovog parka (folklorne skupine, svatovske zaprege i jahači)
10,00 Sveta misa - Katedrala bazilika sv. Petra
10,30 Međunarodna smotra folklora - Pozornica u Strossmayerovu parku
12,30 Smotra folklora Hrvatske - Pozornica u Strossmayerom parku
15,00 Konjička natjecanja - Preponske utakmice (bodovanje za Croatia cup)
- Hipodrom
17,00 Smotra folklora Slavonije i Baranje - Pozornica u Strossmayerovu parku
20,00 “Slavonijo, zemljo plemenita” - Pozornica u Strossmayerovu parku
- Izbor za najbolje nošeno narodno ruho (djevojke, snaše i momci)
- GLAZBENI SASTAVI: SLAVONSKE LOLE, TS SLAVONIJA BAND, TS
ZVONA, TS IZVOR, TS DYACO, STJEPAN JERŠEK-ŠTEF, TS
PRIJATELJI, TS SLAVONSKI DUKATI
PUČKI ZABAVLJAČI: ‘’Bač Roka i did Tunja’’
- Dodjela nagrada i zatvaranje Vezova
21,30 Koncert – ŠIMA JOVANOVAC - Pozornica u Strossmayerovu parku
23,30 – Glazbeni program – SEVERINA – vezovski šator



ORGANIZACIJSKI ODBOR ĐAKOVAČKIH VEZOVA
Zoran Vinković, gradonačelnik Grada Đakova, predsjednik
Franjo Havel , predsjednik Gradskog vijeća, potpredsjednik
Ivica Mandić, zamjenik gradonačelnika
Ivan Išasegi, zamjenik gradonačelnika
Stjepan Bogdanić, predsjednik SAKUD-a

Glazbeni urednik: Tomislav Radičević, prof.
Jasenko Ivanetić

* Vezovski šator će biti postavljen na parkiralištu iza crkve Svih Svetih

Suorganizatori pojedinih programa: Matica hrvatska, Društvo hrvatskih književnika - Ogranak slavonsko-baranjsko-srijemski, Državna ergela lipicanaca, Muzej Đakovštine, Udruga kulinara Slavonska gastronomija, Udruženje obrtnika Đakovo, Dom za starije i nemoćne osobe, Općina Trnava, Spomen muzej J.J. Strossmayera, Novi Radio


etnocentar @ 23:11 |Komentiraj | Komentari: 0
petak, lipanj 11, 2010



Glazbeno-folklorna manifestacija ,,Kolo na Vrbaku'' SEMELJCI

dana: 12. lipnja 2010.god.

vrijeme : 17,30 h - Svečana povorka

             18,00 sati - Folklorni program sudionika

a cjelokupni program završava se večerom za naše drage goste i zabavom uz tamburaše do ranih jutarnjih sati.

Dođite i zabavite se s nama te uživajte u programu! Ugodnu zabavu i druženje želi vam KUD Lipa Semeljci



etnocentar @ 23:37 |Komentiraj | Komentari: 0


etnocentar @ 10:48 |Komentiraj | Komentari: 0
četvrtak, lipanj 10, 2010



Folklorni ansambl Broda, ove godine organizira 46. Smotru folklora

,,B R O D S K O   K O L O''

I ove godine je jedan od programa REVIJA HRVATSKIH NARODNIH NOŠNJI I IZBOR NAJLJEPŠE HRVATICE U NARODNOJ NOŠNJI.

Ovaj program će se održati 13. lipnja 2010.god. u nastavku Smotre izvornog folklora Brodsko – posavske Županije, koja počinje u 17,00 sati na gradskom Korzu u Slavonskom Brodu.




Izabrana Josipa Pehar za najljepšu Hrvaticu u narodnoj nošnji za 2010.god.




etnocentar @ 13:58 |Komentiraj | Komentari: 0
srijeda, lipanj 9, 2010

Hrvatska narodna nošnja iz Slavonije:

BIZOVAC, BROĐANCI, HABJANOVCI, LADIMIREVCI









                         
etnocentar @ 12:41 |Komentiraj | Komentari: 0



Glazbeno-folklorna manifestacija općine Nijemci

Program manifestacije „Divan je kićeni Srijem“ 2010. god.

Subota 29.05.2010.  Đeletovci – centar sela


    * 19.30 sati – Sijelo pučkih pisaca Slavonije Baranje i Srijema

Šator i pozornica u parku u Nijemcima


Petak 04.06.2010.  

    * 10.00 sati - Mladen Kušec i Osnovna škola Nijemci, Lipovac – tema DKS
    * 14.00 – 18.00 sati - Vožnja brodom Sv. Katarina – Nijemci kod mosta.
    * 18.00 sati – općinska vijećnica u Nijemcima ; okrugli stol na temu Divan je kićeni Srijem – tema : kulturno povijesna baština u funkciji društveno-gospodarskog razvoja Srijema
    * 20.00 sati – tamburaši u Srijemu – Bosutski Bećari . Nijemci u središnjem parku – šator

    * 20.00 sati – Lipovac – dom kulture – smotra folklora

 
Subota 05.06.2010.


    * 08.00 sati – ribičko natjecanje – ožega u Nijemcima

                         Organizator ŠRD Ribar nijemci

    * 10.00 sati - Srijemski Kup u Judu; Nijemci, sportska dvorana OŠ Nijemci

                         Organizator  Judo klub Nijemci

    * 13.00 sati - vožnja vlakićem po Nijemcima i Donjem Novom Selu
    * 14.00 sati – vožnja brodom po Bosutu
    * 14.00 sati – turističko gospodarski sajam – park u Nijemcima

                         Organizator udruga žena Sv. Katarina Nijemci
 
    * 15.00 sati – KUD „Vranac“ - konjogojske zaprege i konjanici najavljuju uz dobošara program manifestacije Divan je kićeni Srijem
    * 18.00 sati – mimohod folklornih skupina i revija konjogojskih zaprega
    * 20.00 sati – kulturno-zabavni program i otvorenje manifestacije

Nastupaju:

   1. Župski zbor  Nijemci
   2. KUD pri DVD Nijemci
   3. KUD „Apševački veseljaci“ Apševci
   4. KUD „Sveti Antun – Pokupska dolina“ Karlovac
   5. HKUD „Svi Sveti“ – Jare (Široki Brijeg)
   6. KUD „Dukat“ Svinjarevci
   7. KUD „Graničari“ Gunja
   8. KUD „Lovor Trnjani“ Bački Breg
   9. KUD „Bosut“ Podgrađe – muška pjevačka skupina

10.  KUD „Tomislav“ Golubinci

11.  KUD „Branimir“ Bošnjaci – ženska pjevačka skupina „Bošnjačke snaše“


    * 22 .00 sati – koncert Miroslava Škore
 

Nedjelja 06.06.2010.god.



    * 09.00 sati – streljačko natjecanje u trapu; strelište u Donjem Novom Selu. Organizator LU Gradina Donje Novo selo
    * 10 sati – turističko gospodarski sajam ;središnji park u Nijemcima, organizator udruga žena Sveta Katarina općine Nijemci
    * 11.00 sati – svečana misa u povodu manifestacije DKS
    * 14 -15.00 sati – vožnja vlakićem i konjogojskim zapregama po ulicama Nijemaca i Donjeg Novog sela
    * 18.00 sati – mimohod dječjeg folklornog stvaralaštva.
    *                          Nastupaju: - KUD „Grančica“ Đeletovci

                                                 - KUD pri DVD Nijemci

                                                 - KUD „Lisinski“ Vinkovci

                                                 - KUD „Ivan Goran Kovačić“ Ivankovo

                                                 - KUD „Šokadija“ Beč (Austrija)

                                                 - KUD „Graničar“ Gunja

                                                 - SKPD „Ljudevit Štur“ Ilok

                                                 - Ritmička grupa Vinkovci

 
    * 19.00 sati – nastupi dječjih Kulturno-umjetničkih društava. Središnji park u Nijemcima – gost večeri Mladen Kušec
    * 20.30 sati – tamburaški sastav Đeram - šator u parku u Nijemcima
    * 21.00 sati .- izvlačenje tombole za glavnu nagradu – automobil Chevrolet Spark
    * Zabavna večer  
etnocentar @ 11:50 |Komentiraj | Komentari: 0
Arhiva
« » lip 2010
  • p
  • u
  • s
  • č
  • p
  • s
  • n
  •  
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20
  • 21
  • 22
  • 23
  • 24
  • 25
  • 26
  • 27
  • 28
  • 29
  • 30
Index.hr
Nema zapisa.